Dlaczego warto iść do dietetyka?

Wizyta u dietetyka

Polak zna się na wszystkim. Piłka nożna, medycyna i dietetyka nie mają przed nim tajemnic. Wie kiedy piłkarz ma podać piłkę i jakie leki powinien przepisać lekarz. Wie również, że odchudzanie polega na jedzeniu mniej i ruszaniu się więcej. Jakim cudem nie jesteśmy w takim razie mistrzem świata we wszystkich tych dziedzinach?

Zacznę od pewnej ciekawostki, o której nie wszyscy wiedzą. Wydawałoby się, że po 5-letnich studiach młodzi dietetycy wyfruwają, by od razu wykonywać swój zawód. Tak się jednak nie dzieje. Świeżo upieczeni absolwenci czują strach lub niepewność przed przyjmowaniem pacjentów. Mają obawy, że za mało wiedzą… Tak, nauka o żywieniu jest bardzo szeroką dziedziną wiedzy, która w dodatku pędzi do przodu z szybkością światła. Jedynie osoba zanurzona w temacie jest w stanie to wszystko ogarnąć.

Wyobraź sobie, że chcesz wyremontować mieszkanie lub dom. Możesz zrobić to samemu lub komuś zlecić. Oczywiście istnieje taka możliwość, że oglądając filmiki na YT nauczysz się wyburzać i stawiać ściany, podłączać instalację elektryczną i wodę. Niewykluczone, że ładnie położysz kafelki i deski podłogowe. Jednak może być też tak, że po takim remoncie wszystko zacznie się sypać i stwarzać niebezpieczeństwo dla życia. Dlatego właśnie większość osób korzysta z pomocy fachowców. Jak to się dzieje, że z odchudzaniem chcemy radzić sobie sami?

Pseudospecjaliści w Internecie

W Internecie bardzo łatwo wpaść w sidła pseudospecjalistów, którzy poprzez naukowy bełkot wydają się być mądrzy. Jednak wystarczy wczytać się w tekst ze zrozumieniem, aby zauważyć, że znajdują się tam półprawdy, czy niesprawdzone i mocno naciągane informacje. Zawsze zaglądam do literatury pod artykułami. Niestety często okazuje się, że badania tam przytoczone nie mają właściwie nic wspólnego z tekstem. Można wtedy zadać sobie pytanie, czy ktoś celowo zmyśla, czy nie umie wyciągać wniosków z prac badawczych? Faktycznie, wyciąganie wniosków z badań naukowych nie jest proste. Trzeba mieć w tym doświadczenie i chociaż minimalny talent do analizowania danych. Jednak przejrzenie pseudospecjalistów nawet bez wnikania w literaturę jest stosunkowo łatwe. Wystarczy spojrzeć na to, co chcą nam sprzedać: super tajne suplementy sporządzone z łuski smoka, zioła buddyjskiego mnicha w nirwanie, strukturyzator wody (bo ta w kranie jest „nieżywa”)? A może odkryli 5 tajemniczych metod na odchudzanie i życie wieczne? Aż chciałoby się wstawić tu cytat z „Dnia świra” – „K…, ja p…!”.       

Porady na grupach wsparcia

Grupy wsparcia, jak sama nazwa wskazuję, są znakomitym miejscem do tego, aby wzajemnie się wspierać i inspirować. Jednak nie mogą one zastąpić specjalistycznej opieki dietetyka, a tak nierzadko niestety się zdarza. Zdobywanie wiedzy na grupach można porównać z pytaniem o poradę znajomych. To, że u jednej osoby coś zadziałało, nie znaczy że tak będzie u każdego.

Dieta od trenera na siłowni

Dieta ułożona przez trenera niebędącego jednocześnie dietetykiem, niczym nie różni się od diety, którą dostałbyś od kolegi z siłowni. Jeśli jesteś zdrowy to najwyżej będziesz mieć efekt jo-jo lub nie zbudujesz masy mięśniowej. Natomiast jeżeli na coś chorujesz, zdecydowanie odradzam.

Wielokrotne próby odchudzania i efekt jo-jo

Wbrew pozorom, odchudzanie to nie jest prosta sprawa. Naprawdę, nie wystarczy jeść mniej, żeby schudnąć. Gdyby tak było, to tak wielu ludzi nie chorowałoby na nadwagę i otyłość. Dobrze przeczytałeś – nadmierna masa ciała określana jest mianem choroby. Aby ją wyleczyć trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów naszego życia: zdrowie, psychologię, nawyki, styl życia oraz żywienie. Ponadto, nie istnieje jedna przyczyna nadwagi. Postawienie właściwej diagnozy jest więc kluczowe w całym procesie odchudzania.

Dieta wegetariańska

Coraz więcej osób myśli o przejściu na dietę wegetariańską. Z pozoru wydaje się to proste – nie będę jeść mięsa i już. Jednak w rzeczywistości to tak nie działa. Mięso trzeba zastąpić produktami o podobnej wartości odżywczej oraz wprowadzić odpowiednią suplementację. Dieta wegetariańska nie powinna polegać na jedzeniu sałatki z ziemniakami oraz spożywaniu dużej ilości słodyczy. A niestety tak to właśnie często wygląda. Nieodpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska może zaszkodzić zdrowiu.

Dieta w chorobie, alergiach i nietolerancjach pokarmowych

Dobranie odpowiedniej diety dla osoby chorej, wymaga wiedzy z zakresu anatomii człowieka, biochemii i znajomości produktów żywnościowych. Nierzadko jest tak, że pacjent choruje na dwie choroby i dla każdej z nich są zupełnie inne zalecenia. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że pomiędzy żywieniem a lekami występują liczne interakcje.

Mam poczucie, że zawód dietetyka nie jest w Polsce jeszcze dostatecznie doceniany. Zapewne jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Choćby to, że jest to zawód nieregulowany, przez co opinię psują nam pseudodietetycy bez wykształcenia lub chcący tylko zarobić zamiast pomagać ludziom. Jest jednak wśród nas również wielu pasjonatów, których powołaniem jest poprawa zdrowia i życia ludzi. Obyś trafił właśnie na nich J.

Przeczytaj również: Dlaczego wolimy wierzyć w „magiczne tabletki odchudzające”, zamiast po prostu odżywiać się zdrowo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie