Płyn Lugola – co musisz wiedzieć?

Picie płynu Lugola

Działania militarne Rosji w pobliżu elektrowni atomowych w Zaporożu i w Czarnobylu spowodowały, że płyn Lugola zaczął masowo znikać z aptek. Ponieważ jesteśmy w trakcie wojny informacyjnej, chciałabym przedstawić tę sytuację w sposób naukowy i prosty.

Płyn Lugola – co to jest?

Płyn Lugola to roztwór jodku potasu. Stosuje się go głównie na rany. W rzadkich przypadkach może być przyjmowany doustnie, ale tylko pod kontrolą lekarza.

Dlaczego zalecano picie płynu Lugola po katastrofie w Czarnobylu?

W wyniku awarii elektrowni atomowej w 1986 r. (w tym roku się urodziłam😉) w Czarnobylu, do atmosfery uwolnione zostały różne pierwiastki promieniotwórcze, m.in. izotop jodu. Izotop ten może przedostać się do organizmu człowieka poprzez wdychanie i spożycie skażonej żywności. Aby zapobiec wchłanianiu i kumulowaniu się izotopu jodu w tarczycy, zalecono picie płynu Lugola. Celem podawania jodku potasu była ochrona przed nowotworami tarczycy.

Badania przeprowadzone w Polsce, wykazały, że nie odnotowano znaczącego zwiększenia przypadków raka tarczycy w wyniku awarii elektrowni. Możliwe, że powodem była dystrybucja płynu Lugola, ograniczenie spożycia skażonego jedzenia w naszym kraju lub zwyczajnie w miarę niski poziom promieniowania. Trzeba przypomnieć o tym, że o skażeniu dowiedzieliśmy się dopiero dwa dni po katastrofie (jodek potasu musi zostać podany zanim chmura izotopów dotrze do mieszkańców), dzięki naszym krajowym pomiarom. Władze Rosji liczyły na to, że nikt nie zauważy wybuchu w elektrowni atomowej…

Czy powinniśmy pić płyn Lugola na wszelki wypadek?

Absolutnie nie powinno się przyjmować płynu Lugola bez wyraźnych powodów! Poza tym lepszym rozwiązaniem byłoby raczej połknięcie tabletki zawierającej jodek potasu, ponieważ wypicie płynu Lugola u niektórych osób powodowało wymioty. W 1986 r. trzeba było jednak działać szybko, stąd decyzja o podaniu płynu Lugola.

Pojedyncza dawka KI (jodku potasu) chroni tarczycę przed gromadzeniem się w niej radioaktywnego jodu na 24-36 godzin, jednak nie jest to zapora 100-procentowa. Poza tym chroni on jedynie tarczycę, pozostałe pierwiastki promieniotwórcze nadal mogą działać na inne organy.

Kiedy przyjąć jodek potasu?

Pamiętajmy, że obecnie jesteśmy w innej sytuacji niż 35 lat temu, ponieważ możemy śledzić wydarzenia z Ukrainy na bieżąco. Nie ma już możliwości zatajenia takich faktów, jak wybuch w elektrowni atomowej. Jeżeli coś takiego miałoby się wydarzyć, będziemy mieli czas na odpowiednie reakcje. Każdy z nas może też śledzić aktualną sytuację radiacyjną na stronie Państwowej Agencji Atomistyki.

Dawkowanie jodku potasu (w sytuacji zagrożenia promieniowaniem) zależy od wieku, sytuacji zdrowotnej danej osoby oraz przyjmowanej substancji. Nie można ustalać dawki na własną rękę lub na podstawie niewiarygodnych źródeł. Jakikolwiek byłby nasz stosunek do obecnych władz, należy słuchać komunikatów, są one opracowywane przez instytucje, w których pracują rzetelni eksperci.

Jakie mogą być konsekwencje picia płynu Lugola?

Nadmiar jodu może doprowadzić do chorób tarczycy, takich jak:

  • nadczynność tarczycy
  • niedoczynność tarczycy
  • choroba Hashimoto

Płyn Lugola zamiast więc chronić tarczycę, może ją uszkodzić.

Literatura:

  1. Dreger S, Pfinder M, Christianson L, Lhachimi SK, Zeeb H. The effects of iodine blocking following nuclear accidents on thyroid cancer, hypothyroidism, and benign thyroid nodules: design of a systematic review. Syst Rev. 2015 Sep 24;4:126.
  2. Yoshida S, Ojino M, Ozaki T, Hatanaka T, Nomura K, Ishii M, Koriyama K, Akashi M. Guidelines for iodine prophylaxis as a protective measure: information for physicians. Japan Med Assoc J. 2014 May 1;57(3):113-23.
  3. Workshop on stable iodine prophylaxis after nuclear accidents : report on a WHO workshop, Helsinki, Finland 17-19 September 2000.
  4. Nauman J, Wolff J. Iodide prophylaxis in Poland after the Chernobyl reactor accident: benefits and risks. Am J Med. 1993 May;94(5):524-532.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie